Podróże

Jak wybrać dobre ubezpieczenie podróżnicze

Joanna Horanin

Podoba ci się moja strona?

Cześć, jestem Asia, autorka bloga The Blond Travels. W świecie Tajlandii i Portugalii czuję się jak ryba w wodzie - nie bez powodu! Tajlandię odkrywam od przeszło dekady, a w Portugalii jestem na dobre już od 6 lat. Moją misją jest wspierać Marzycieli - takich jak Ty - w odkrywaniu tych fascynujących krajów oraz pomagać zakochanym w nich znaleźć swoje własne miejsce na ziemi, i to najlepiej na stałe! Razem odkryjmy te unikatowe zakątki świata.

Wypadki na wakacjach za granicą się zdarzają i to bardzo często. Nikt nie jest na nie uodporniony. Koszty leczenia w obcym kraju mogą sięgać horrendalnych kwot. Dlatego, przed wyjazdem, warto zadbać o zakup dobrego ubezpieczenia podróżniczego.

Przygotowania do podróży za granicę są zawsze ekscytujące. Zakupy, wybieranie ubrań, sprzętu i planowanie trasy to rzeczy, które bardzo lubię robić przez wyjazdem. Zanim jednak zacznę tę przyjemniejszą część, zawsze najpierw myślę o tej mniej przyjemnej, a mianowicie o ubezpieczeniu podróżniczym. Wielu myśli, że wykupienie takiej polisy to strata pieniędzy, które można przeznaczyć na coś lepszego. Jest to na pewno wielki błąd!

W tym poście znajdziecie niepodważalne powody dla których warto wykupić ubezpieczenie podróżnicze, jak znaleźć odpowiednią polisę i polecane przeze mnie firmy. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi znajdziesz coś dla siebie i zadbasz swoje bezpieczeństwo. 

Ubezpieczenie podróżnicze dla turystów, nomadów i osób wybierających się na workation. Ważne w niemal wszystkich krajach.

Zobacz szczegóły.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie podróżnicze?

Podczas mojej pierwszej podróży do Tajlandii małe zadrapanie na nodze zamieniło się w palącą ranę, której leczenie wymagało dwóch wizyt u lekarza, kroplówki i antybiotyków. Całość mogła kosztować mnie ponad $200, gdyby nie moje ubezpiecznie, które pokryło całość kosztów.

To tylko jeden z przykładów kiedy musiałam użyć mojego ubezpieczenia. W ciągu ostatnich 2 lat zdarzały mi się infekcje, alergie i inne mniejsze dolegliwości. Za każdym razem płaciłam około $20-$50 (a mówią, że Tajlandia jest tania).

Jeden z moich znajomych w Chiang Mai miał wypadek na motorze i trafił na prawie 2 miesiące do szpitala. Rachunki opiewały na ogromną sumę za leczenie, ale na szczęście jego ubezpieczenie pokryło koszty leczenia i hospitalizacji.

Ubezpieczenie podróżnicze jest także przydatne kiedy linie lotnicze zgubią twój bagaż, kiedy ktoś ukradnie twój sprzęt fotograficzny, albo kiedy nagle biuro turystyczne, lub linie lotnicze, z którymi podróżujesz, nagle zbankrutują i utkniesz w obcym kraju.

Pamiętaj – nie jesteś wyjątkiem i Tobie także może przytrafić się coś niefortunnego. Oczywiście, nie życzę Ci tego, ale bardzo, bardzo chciałabym Cię przekonać do tego, aby wykupić dobre i sprawdzone ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie podróżnicze – wady i zalety

Zalety:

  • niska cena
  • koszty leczenia – w ubezpieczenie podróżnicze wliczone są koszty leczenia w razie wypadków, ale również nagłych zachorowań, jak np. zatrucie pokarmowe.
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków – długotrwały pobyt w szpitalu, przewiezienie z miejsca wypadku do szpitala, dodatkowe testy. Wlicza się w to też przewiezienie ciała w razie wypadku śmiertelnego.
  • ubezpieczenie OC – w razie kiedy nieumyślnie spowodujesz wypadek.
  • pozostałe – zależnie od polisy, w razie opóźnionego lub odwołanego lotu, zgubienia bagażu, kradzieży ubezpieczyciel zwróci ci równowartość zaginionych rzeczy.

Wady:

  • ubezpieczenie podróżne możesz wykupić na cały rok, ale w ciągu tego roku musisz przebywać na terenie Polski, lub innego kraju w którym mieszkasz, przez określoną liczbę dni.
  • ubezpieczenia turystyczne często nie pokrywają chorób przewlekłych, wizyt u dentysty, rutynowych kontroli zdrowotnych, oraz długotrwałego pobytu w szpitalu.
  • w przypadku wykrycia np. nowotworu pacjent zmuszony jest powrócić do swojego kraju, żeby tam kontynuować leczenie. Zależnie od ubezpieczyciela, koszt lotu może być pokryty polisą.
  • sporty ekstremalne często nie są wliczone w polisę podstawową i trzeba ją dokupić osobno.

Jeżeli jesteś nomadem lub ekspatem, wybierz ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla Ciebie.

Ubezpieczenie podróżne i medyczne stworzone specjalnie dla cyfrowych nomadów. Można je wykupić będąc już za granicą, obejmuje wizyty w domu i działa na zasadzie miesięcznej subskrypcji.

Dowiedz się więcej.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie podróżnicze?

Do wyszukiwania ubezpieczeń użyj Google, wpisując ‘ubezpieczenie podróżnicze’. Możesz też udać się do twojego banku i zapytać czy oferują oni podobne ubezpieczenia.

Jeśli mieszkasz za granicą możesz skorzystać ze strony Insure My Trip lub MoneySupermarket.

Przeanalizuj swój plan na wakacje. Czy będziesz uprawiał sporty, czy idziesz na trekking, czy istnieje w danym kraju ryzyko zarażenia malarią i dengą?

Twoje ubezpieczenie powinno mieć

  • Wysoką sumę, pokrywającą koszty hospitalizacji. W Polsce nie znalazłam nic ponad 100,000 złotych. Jest to dość dobra suma. Jednak warto rozejrzeć się za czymś lepszym.
  • NNW, KL i OC: przydatne kiedy spowodujesz wypadek, lub zniszczysz czyjąś własność.
  • Ubezpieczenie na wypadek kradzieży.
  • Ubezpieczenie na wypadek odwołanego lotu, lub kiedy linie lotnicze/biuro turystyczne przez względy finansowe nie może wywiązać się ze swojej umowy.
  • Ubezpieczenie na wypadek opóźnionego lotu, lub opóźnionego bagażu.
  • Transport chorego do innego szpitala, lub kraju, gdzie dostępna jest wymagana opieka medyczna.
  • 24-godzinną pomoc telefoniczną.

Warto rozważyć poniższe dodatkowe opcje

  • Ubezpieczenie od wypadków podczas uprawiania sportów.
  • Transport w razie wybuchu zamieszek w danym kraju.
  • Transport zwłok.
  • Opieka stomatologiczna.

Zwróć uwagę na

  • Wkład własny: jest to suma, którą musisz pokryć sam i której ubezpieczyciel nie zwróci. Im jest ona wyższa tym niższa cena ubezpieczenia.
  • Czas jaki możesz przebywać za granicą: aby ubiegać się o zwrot kosztów możesz przebywać za granicą tylko przez określony czas. Nie jest to idealne rozwiązanie dla tych, podróżujących przez większą część roku.

Zwrot pieniędzy za koszty leczenia

Ubezpieczenia podróżnicze to dzisiaj wielki interes i firmy ubezpieczeniowe bardzo dokładnie sprawdzają każdą prośbę o zwrot pieniędzy za leczenie. Kupno polisy nie wiąże się z komplikacjami, jednak musisz być przygotowany na opóźnienia kiedy będziesz chciał ubiegać się o zwrot kosztów.

Przede wszystkim najpierw przeczytaj dobrze zasady i regulamin danej firmy, zanim zdecydujesz się na kupno polisy. Upewnij się, że będziesz mógł odebrać chociaż część pieniędzy w razie wypadku, czy zachorowań.

Przeważnie firmy ubezpieczeniowe oddają pieniądze po otrzymaniu raportu, recepty oraz innych wymaganych dokumentów. Często więc będziesz musiał zapłacić za leczenie sam i dopiero później ubiegać się o zwrot kosztów leczenia.

Moje polecane polisy

(ceny ważne na grudzień 2019 roku, dla osoby po 30-tym roku życia, zdrowej, wyjeżdżającej na miesiąc do krajów jak np. Tajlandia, nie zamierzającej uprawiać sportów ekstremalnych).

SafetyWing

Dla kogo? 
Cyfrowych nomadów i osób pracujących zdalnie i podróżujących.

Co jest wliczone?
– Opieka medyczna w razie nagłych wypadków – do $250,000
– Opieka dentystyczna w razie nagłego zachorowania – do $1,000
– Zwrot kosztów w przypadku odwołanych lotów lub zwrotu bagażu
– Repatriacja
– Opieka i transport dla bliskich w razie Twojego wypadku
Wiele innych dodatkowych zalet, o których możesz dowiedzieć się na ich stronie.

Ile kosztuje?
Od $34 za miesiąc.

Dlaczego polecam? 
Ponieważ można je kupić wszędzie, nie tylko w kraju zamieszkania, a za granicą można przebywać dowolną ilość czasu.

Na co uważać? 
Na wkład własny, który wynosi $250.

Polisę wykupisz na stronie: SafetyWing

Genki

Dla kogo jest? 
Dla podróżników, turystów i cyfrowych nomadów.

Co jest wliczone? 
– Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
– Ubezpieczenie od kosztów leczenia w następstwie wypadków
– OC
Suma kosztów, które pokrywa ubezpieczenie zależy od polisy i wynosi od 30,000 Euro.

Ile kosztuje? 
Wszystko zależy od Twojego wieku. Koszt polisy zaczyna się od 30 Euro za miesiąc.

Dlaczego polecam? 
Ponieważ mają bardzo dobrą obsługę klienta i są stosunkowo tani, a do tego nie musisz mieć biletu powrotnego do domu.

Polisę kupisz na stronie: Genki

AXXA

Dla kogo jest?
Dla wszystkich podróżnych.

Co jest wliczone?
– Koszty leczenia
– Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków
– Ubezpieczenie bagażu
– Ubezpieczenie OC

Ile kosztuje?
Od 150 Złotych za wyjazd.

Dlaczego polecam?
Osobiście nigdy nie używałam, ale znam wiele osób, które miały polisę i sobie ją chwalą.

Polisę kupisz na stronie: AXXA

World Nomads

Dla kogo jest? 
Jest to kolejna polisa dla nomadów, ale może być także dla innych, którzy lubią podróżować.

Co jest wliczone?
World Nomads oferuje naprawdę bardzo wiele dodatkowych benefitów. Najważniejsze to:
– Ubezpiecznie od wypadków i pokrycie kosztów leczenia – $350,000
– Ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zgubionego bagażu – od $300 – $1000
– OC
Reszta często zależy od Twoich preferencji, wieku i kraju, do którego się wybierasz. Sprawdź więc na ich stronie czego możesz się spodziewać.

Ile kosztuje? 
Około $100 – $200. 

Dlaczego polecam? 
Ponieważ miałam z nimi już bardzo dobre doświadczenia. Są solidni i szybcy. Polisa może nie być najtańsza, ale wysokość proponowanego odszkodowania jest bardzo wysoka.

Na co uważać? 
Myślę, że ceny często mają wysokie. Biorąc jednak pod uwagę ich dobrą obsługę klienta, myślę, że to jest również dobry wybór. UWAGA – polisy nie można wykupić jeśli jest się rezydentem w Polsce.

Polisę wykupisz na: World Nomads

Znalezienie dobrego ubezpieczenia podróżniczego to nie taka prosta sprawa. Ofert jest dużo, ceny są bardzo rozstrzelone. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na podjęcie decyzji.

Mam nadzieję, że Ci nieco pomogłam i naprowadziłam Cię na coś wartego uwagi. Jeżeli masz pytania, daj mi znać w komentarzu!

Ten post zawiera linki afiliacyjne.